II edycja projektu „Przyjaźń, zamiast przemocy!”
Realizowany przez Miejski Ośrodek Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych we współpracy ze szkołami podstawowymi projekt profilaktyczno-edukacyjny jest odpowiedzią na rosnącą skalę przemocy rówieśniczej jaka dotyka dzieci i młodzież w wieku szkolnym. Celem naszego projektu jest poprawa relacji interpersonalnych wśród uczniów oraz zniwelowanie przemocy rówieśniczej.
Szkoła nie tylko edukuje, ale jest jednocześnie miejscem, gdzie można kształtować przekonania, zachowania uczniów i uczyć ich, jak radzić sobie z trudnościami w relacjach z innymi ludźmi. Ideą naszego projektu jest zaangażowanie młodych ludzi do aktywności prospołecznych, wobec grupy rówieśniczej.
Adresatami działania są uczniowie klas 3, 5 i 7 szkół podstawowych z terenu miasta Wągrowca tj. razem 846 uczniów oraz ich rodzice/opiekunowie prawni.
W minione dwa styczniowe piątki, na zajęcia warsztatowe do MOPIRPA przybyli młodzieżowi liderzy z klas piątych Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 3, a w kolejnych tygodniach uczestniczyć w nich będą uczniowie z pozostałych szkół podstawowych. Profilaktycy Ośrodka do końca kwietnia w piątkowe popołudnia przeprowadzać będą zajęcia w trzech blokach tematycznych:
- Poznajmy się lepiej - budowanie relacji w grupie rówieśniczej -pierwszy miesiąc projektu
- Nie bądź obojętny - REAGUJ I POMÓŻ – drugi miesiąc projektu
- Przygotowanie do happeningu szkolnego – trzeci miesiąc projektu,
które pomogą młodzieżowym liderom w realizacji zajęć w swoich klasach.
Równolegle z nimi wychowawcy trzecich klas w szkołach realizować będą lekcje profilaktyczne w oparciu o karty pracy „Zobacz, zrozum, zareaguj”, po których zaproszeni zostaną do wzięcia udziału w Międzyszkolnym Konkursie Profilaktycznym. Zadaniem konkursowym będzie wykonanie pracy plastycznej o tematyce poruszanej podczas wcześniejszych zajęć profilaktycznych.
Natomiast najstarsi uczestnicy projektu – uczniowie z klas siódmych -wezmą udział w zajęciach tematycznych pt. „Bądź asertywny, nie agresywny” oraz „Nie zasłaniaj się ekranem”. W oparciu o te zajęcia będą mogli przygotować pracę konkursową w formie prezentacji multimedialnej lub krótkiego filmiku na Międzyszkolny Konkurs Profilaktyczny.
Z kolei rodzice piątoklasistów zaproszeni zostaną na spotkania i debaty szkolne, w trakcie których specjaliści przedstawią najczęstsze przykłady zachowań agresywnych u dzieci. Wskażą ich potencjalne przyczyny. Podpowiedzą, jak stawiać granice dla takich zachowań i jak rozmawiać o tym z dzieckiem.
Dodatkowo chętni nauczyciele w ramach AKADEMII PROFESJONALNEGO@ NAUCZYCIELA wezmą udział w trzymiesięcznych kursach internetowych pt. „Przeciwdziałanie agresji u dzieci i młodzieży” oraz „Cyberprzemoc i Cyberuzależnienie. Bezpieczni w Sieci. Jak unikać zagrożeń i dobrze korzystać z Internetu”.
Na zakończenie projektu w każdej szkole podstawowej uczniowie zorganizują szkolne happeningi dotyczące przeciwdziałania przemocy, a liderzy projektu wraz ze swoimi kolegami i koleżankami z klasy uczestniczyć będą w niecodziennych warsztatach integracyjnych.
Spodziewane efekty projektu:
- nabycie umiejętności budowania dobrych relacji pomiędzy uczniami;
- zdobycie wiedzy na temat norm zachowań oraz nabycie umiejętności odróżniania złych zachowań od agresji i przemocy;
- uświadomienie uczniom, jak chcieliby być traktowani przez innych ludzi;
- nabycie umiejętności wyrażania swoich uczuć i potrzeb;
- uwrażliwienie na potrzeby innych;
- uwrażliwienie na przejawy złych zachowań, zachowań agresywnych i przemocy oraz sposobów reagowania na nie;
- uświadomienie uczniom konsekwencji wynikających z negatywnych zachowań;
- uświadomienie uczniom konsekwencji wynikających z publikowania w Internecie filmów zawierających sceny przemocy z udziałem rówieśników;
- wzmocnienie kompetencji wychowawczych rodziców;
- podniesienie kwalifikacji wychowawców klas biorących udział w projekcie.
Projekt realizowany jest przez Miejski Ośrodek Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Szkoły Podstawowe Gminy Miejskiej Wągrowiec w ramach Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla miasta Wągrowca na lata 2022-2025r. i jest finansowany ze środków budżetu miasta Wągrowca pochodzących z opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.